J.K.Rowling

J.K. Rowlingová-životopis

12. března 2008 v 13:21 | emma
Joanne Kathleen Rowlingová
[31.7.1965]
Joanne Kathleen Rowlingová - fotografie
Narodila se roku 1965 v anglickém Gloucestershiru, jejími rodiči jsou laborantka Anne a manažer firmy Rolls Royce Peter. Rowlingová na sebe upozornila už v šesti letech, kdy napsala povídku o králíčkovi Rabittovi, který měl spalničky. V roce 1971 se její rodina přestěhovala z Yatu do Winterbournu, kde si Joanne a její sestra Di hrály s dětmi ze sousedství na kouzelníky. Jejich nejlepšími přáteli byli v té době Ian Potter a jeho sestřička Vikky. S těmi si užily hodně legrace - Ian měl totiž nevyčerpatelnou zásobu bláznivých nápadů, a tak ani talíře zdobené hlemýždi, nebo běhání po čerstvém betonu nebylo pro malou Joanne nic neobvyklého.
V roce 1974 se Rowlingovi opět stěhují, tentokrát do Tutshillu, poblíž městečka Chepstow (Wales). Joanne se v nové škole nelíbí, možná proto se hodně začíná věnovat čtení (E. Nesbitová, Noel Streatfield, Paul Gallic, C. S. Lewis - Letopisy Narnie). Jejím nejlepším kamarádem se zde stává Sean Harris, který je proslulý tím, že spolužačkám o poledních přestávkách vypráví příběhy, a který v určitých věcech nápadně připomíná Rona Weasleyho.
Postava Hermiony je do jisté míry jejím autoportrétem (prozradila na sebe, že byla "zarputilá malá šprtka"), v posledním roce školy se stala "vzornou žákyní", stala se velkou čtenářkou Jane Austenové a sběratelkou prastarých jmen od osmnácti studovala na univerzitě v Exeteru francouzštinu a filologii a během studia strávila rok v Paříži jako asistentka učitele.
Koncem devadesátých let krátce pracovala jako úřednice pro Amnesty Internacional, později také jako sekretářka v Manchesteru, práce ji ale příliš nebavila. O poledních pauzách psala v kavárnách a počítač používala k přepisování svých příběhů. Při jedné večerní cestě vlakem z Manchestru do Londýna (v té době bydlela v Claphamu, v jižním Londýně), jí v mysli náhle vytanula podoba Harryho Pottera...
Po smrti své matky odjíždí do portugalského Porta učit angličtinu. Po odpoledních píše a dává konkrétní podobu své představě - Harrymu Potterovi (vzniklo zde údajně 10 verzí první kapitoly knihy Harry Potter a Kámen mudrců). V roce 1992 se provdala za portugalského novináře a televizního zpravodaje. O rok později, v roce 1993, se jí narodila dcera - Jessica. Joanne jí dala jméno podle svého idolu - novinářky a levicové aktivistky Jessicy Mitfordové. Po roce manželství (o Vánocích) se rozvádí a s malou Jessicou a s kufrem plným papírů se vrací zpět do Británie. Přijíždí do Edinburgu za svou sestrou Di, studentkou práv.
Počátkem roku 1994 vypráví svůj příběh o Harrym Potterovi sestře, která je jím absolutně nadšena. Joanne je na tom finančně velmi špatně, žije jen z podpory v nevytopené garsonce a po kavárnách dopisuje svůj příběh. V roce 1995 konečně dopsala román na starém psacím stroji, a opsala jej ještě znovu, protože neměla peníze na okopírování, a své dílo rozeslala několika agenturám a nakladatelstvím. Zatímco čeká reakce na svůj rukopis, dostane místo jako učitelka francouzštiny.
Její rukopis (320 stran), připadal většině nakladatelů dlouhý, přesto literární agent Christopher Little našel pro Harryho Pottera nakladatelství - Bloomsbury. V únoru 1997 poskytne nadace Scottish Arts Council Rowlingové nejvýše dotované stipendium pro dětské autory - 8000 liber! Rowlingová si koupí počítač a pouští se do psaní druhé knihy. Už v červnu téhož roku vychází v Anglii Harry Potter and the Philosopher´s Stone (Harry Potter a Kámen Mudrců). První kniha je věnována: "Jessice, která má ráda, když jí někdo vypravuje, Anně, která to měla stejně ráda, a Di, která tenhle příběh slyšela jako první." V září 1997 byla v New Yorku při aukci rukopisů americká práva prodána za 105 000 dolarů, což je u dětské knihy naprosto nevídané!
V červenci 1998 vychází v Anglii Harry Potter and the Chamber of Secrets (Harry Potter a Tajemná komnata). Věnování druhé knihy: "Séanu P. F. Harrisovi, řidiči, který vždycky práskne do bot, a příteli do nepohody." Přesně rok po vydání druhého románu v Anglii vychází Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Harry Potter a vězeň z Azkabanu). Třetí knihu věnovala J. K. Rowlingová: "Jill Prewettové a Aine Kielyové, kmotrám swingu."
V červenci 1999 se stala jedinečná událost v historii amerického knižního trhu. Knihy o Harrym Potterovi se usadily na prvních třech místech prestižního žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Stejná situace se opakovala v Holandsku, Francii, Německu, Norsku a Švédsku. Nepatrný úspěch byl zaznamenán v Turecku. Vlažně byl Harry Potter přijat ve Finsku, Itálii a Španělsku. Warner Brothers koupila filmová práva na první dvě knihy ze série. Rowlingová si předem vyhrazuje, aby byl natočen hraný film, a aby jí byl předložen scénář ke schválení. Klade důraz především na filmové ztvárnění famfrpálu (oblíbená hra v kouzelnickém světě) a projevila dokonce přání, zda by Hagrida (bradavický hajný) nemohl hrát Robbie Coltrane
Začátkem roku 2000 se Rowlingová dostává na 24. místo žebříčku nejlépe placených osobností světa časopisu Forbes. V závěsu za ní jsme mohli najít například zpěvačku a herečku Cher. Ještě v lednu roku 2000 se režisér a scénárista Steve Kloves pouští do práce na scénáři k filmu Harry Potter. V únoru roku 2000 u nás v Albatrosu vychází Harry Potter a Kámen mudrců.
Celosvětový prodej prvních tří svazků, které byly přeloženy do 35ti jazyků, byl v březnu roku 2000 odhadován na 35 milionů výtisků, jen v Německu prodej přesáhl jeden milion kusů. Rowlingová je nyní považována za třetí nejbohatší ženu ve Velké Británii.
V Anglii a zároveň ve Spojených státech vychází v červenci 2000 Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter a Ohnivý pohár). V srpnu 2000 byl Daniel Radcliff po castingu režisérem filmu (Chris Columbus) vybrán pro roli Harryho Pottera. V říjnu 2000 u nás vyšla druhá kniha, třetí a čtvrtá kniha v roce 2001. (Knihy o Harry Potterovi překládá do češtiny Vladimír Medek, s vyjímkou třetí knihy, kterou přeložil jeho bratr Pavel Medek).
Na přelomu března a dubna 2003 se Rowlingové narodil syn, jehož otcem je lékař Neil Murray, za něhož je Joanne provdaná téměř dva roky.
J. K. Rowlingová prohlašuje, že o Harrym Potterovi napíše 7 knih a ani o jednu víc.
j

Dom Joan

6. března 2008 v 11:36 | emma

J.K. Rowling vypovedala proti vydaniu lexikónu o Potterovi

2. března 2008 v 13:59 | emma
BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) - Autorka kníh o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi J.K. Rowling vypovedala pred súdom proti americkému vydavateľstvu RDR Books a Stevenovi Vanderovi Arkovi, ktorí chcú vydať neautorizovanú knihu Harry Potter Lexicon. Ark je editorom rovnomennej internetovej stránky, ktorá zahŕňa kolekciu esejí a encyklopedických materiálov zo sveta Harryho Pottera, zoznam pojmov a vysvetlení, ktoré sa objavujú v knihách či katalóg magických postáv. "Som hlboko znepokojená vykreslením môjho úsilia ochrániť autorské práva, ktoré mi udelili na knihy o Harrym Potterovi," uviedla Rowling v stredu pri vypočúvaní. Spisovateľka plánuje vydať svoju vlastnú encyklopédiu o čarodejníckom svete. "Som naozaj frustrovaná tým, že sa bývalý fanúšik snaží kopírovať moju prácu pre finančný zisk," povedala 42-ročná Rowling.

Advokátka RDR Books Lizbeth Hasse sa vo štvrtok vyjadrila, že Rowling si uplatňuje monopol na práce, ktoré nie sú súčasťou jej autorského práva. "Ide o legitímnu literárnu aktivitu. Nesnažíme sa nahradiť jej príbeh ani brať niekomu obchod," dodala Hasse. Za Rowling stojí v žalobe aj filmová spoločnosť Warner Bros. Internetovú stránku, ktorej knižné vydanie je predmetom súdneho sporu, už navštívilo viac ako 25 miliónov fanúšikov. V minulosti sama Rowling nešetrila chválami na adresu jej autora, ktorého zažalovala v októbri minulého roka.
SITA/AFP
Piatok 29. februára 2008

Rowlingová o Korneliovi Fudgeovi

6. února 2008 v 14:38 | emma
V najnovšom vydaní španielskeho magazínu XL Semanal spisovateľka J. K. Rowlingová prezradila, že jej inšpiráciou na vytvorenie postavy Korneliusa Fugea bol jeden z bývalých britských premiérov:
"Mojim modelom pre čarodejnícky svet po návrate Voldemorta bola vláda premiéra Nevilla Chamberlaina počas 2. svetovej vojny, kedy sa snažil podceňovať nebezpečenstvo nacizmu kvôli politickému pohodliu."

Rowlingová pozastavila tlač fínskej sedmičky

25. ledna 2008 v 15:37 | emma
Autorka príbehov o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová pozastavila tlač fínskej záverečnej knihy Harry Potter ja kuoleman varjelukset (HP a Dary smrti), pretože papier nespĺňal ekologický FSC-certifikát kvality. Rowlingová chce presadiť, aby fínske Dary smrti boli vydané na ekologickejšom papieri. "Štandardný fínsky papier je ekologický, avšak nemá FSC-certifikát. Prvé Harry Potter knihy boli vytlačené na recyklovanom papieri. Dnešné podmienky tlače sú však čoraz viac prísnejšie." povedala hovorkyňa fínskeho vydavateľstva Tammi. Fínska sedmička vyjde až 7. marca.

Zdroj: SnitchSeeker.com

Rowlingová medzi najvýznamnejšími spisovateľmi

17. ledna 2008 v 14:53 | emma
The Times zaradil autorku sedemdielnej Harry Potter série J. K. Rowlingovú na Zoznam 50 najvýznamneších britských povojnových autorov. Patrí jej 42. priečka.

The Times píše: "Ako všetci klasickí britskí autori detskej fantasy, aj Rowlingová uviedla dej do bežného každodenného prostredia. Áno, využíva dobre známe prvky, ako napríklad čarodejníkov, internátnu školu a siroty, ktoré sú predurčené na veľké skutky, avšak práve vďaka nim vytvorila nový a dôsledne prepracovaný svet. Tieto vynikajúco rozprávané príbehy budú zabávať, pútať, trošku desiť ale aj tešiť ešte mnohé ďalšie generácie detí..."

Zdroj: SnitchSeeker.com

J. K. Rowling sa rozplakala v byte, v ktorom sa zrodil Harry

14. ledna 2008 v 16:50 | emma
J. K. Rowling sa na prahu svojho prvého bytu neubránila slzám. 10.01.2008
LONDÝN - Návšteva malého bytíku v škótskom Edinburgu, kde v skromných podmienkach začala písať príbehy o slávnom čarodejníkovi, dojala miliardárku J. K. Rowling k slzám. Vďaka príbehom o kúzelníckom učňovi Harrym Potterovi sa z nej stala jedna z najbohatších žien sveta, jej majetok odhadujú v prepočte na vyše 24 miliárd korún. Svoj niekdajší príbytok, kde vznikla prvá kniha Harry Potter 1 - Kameň mudrcov, vymenila dávno za luxusnú vilu.

Foto: Profimedia.sk
Zdroj: Nový Čas

J. K. Rowlingová občas uvažuje nad 8. dielom

30. prosince 2007 v 15:26 | emma
J.K. Rowlingová dala nádej miliónom fanúšikov po celom svete, keď pred časom naznačila svoje plány, že by pridala k siedmym dielom o Harrym Potterovi další ôsmy. Hoci podotýka, že hlavnou postavou by nemusel byť práve Harry. Hovorí: "Od skončenia písania tu boli chvíle keď som si občas hovorila na ôsmy diel - áno, v poriadku."

S najväčšou pravdepodobnosťou sa však nakoniec dočkáme len avízovanej záverečnej HP encyklopédie.

Tip: poslal Dolohov.
Zdroj: wizardnews.com

Autogram Joan

9. prosince 2007 v 15:05 | emma

J.K.Rowling na dovolenke

9. prosince 2007 v 15:03 | emma
Na dovolenke v Hamptons.

J.K.Rowling - photoshoots - Rafael Fuchs

17. října 2007 v 11:20 | emma
Click to view full size image
Click to view full size image
Click to view full size image
Click to view full size image
Click to view full size image

Jo má psa

10. října 2007 v 13:47 | emma
Je to chrt a volá sa Sapphire
 
 

Reklama