J.K.Rowling

Súd zakázal publikovanie encyklopédie o Harrym Potterovi

10. září 2008 v 9:42 | emma
Rowling
09.09.2008 21:28 - NEW YORK
Sudca v New Yorku v pondelok zakázal vydanie encyklopédie k siedmim knihám o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi.
V súdnom procese vo veci porušenia autorských práv tak rozhodol v prospech britskej spisovateľky Joanne K. Rowling. Autorka totiž minulý rok zažalovala fanúšika a vydavateľskú spoločnosť, ktorí chceli knihu publikovať v novembri 2007. "Navrhovaná kniha obsahuje veľmi veľkú časť mojej práce a žiadne vlastné komentáre," uviedla.

Okresný sudca Robert P. Patterson uviedol, že Rowling dokázala, že Lexikón Harry Potter autora Stevena Vander Arka by spisovateľke spôsobil nanahraditeľnú škodu. Vydanie knihy preto zakázal a nariadil, aby spisovateľke a spoločnosti Warner Bros, ktorá vlastní filmové a knižné práva na Harryho Pottera, zaplatili odškodné 6 750 amerických dolárov (143 836 Sk/4 774 €).

"Netešilo ma, že som musela vzniesť žalobu, ale som rada, že sa tento problém priaznivo vyriešil," povedala v pondelok spisovateľka, ktorá podľa svojho vyjadrenia chcela "potvrdiť práva autorov na ochranu ich vlastných diel".

"Lexikón nie je jednou z takýchto kníh"

Podľa nej už publikovali mnoho kníh, ktoré ponúkli originálny pohľad do sveta Harryho Pottera, no "lexikón jednoducho nie je jednou z takýchto kníh". Podľa sudcu Pattersona materiály síce môžu čitateľom pomôcť, ale Vander Ark v tomto prípade zašiel príliš ďaleko.

Fanúšik ešte v roku 2000 spustil internetovú stránku, ktorá obsahovala detailné popisy postáv, bytostí, kúziel či elixírov. Rowling spočiatku podporovala internetovú stránku, ale uviedla, že je rozdiel medzi portálom, kde si fanúšikovia mohli bezplatne nájsť zaujímavé informácie o čarodejníckom svete a predávaním týchto informácií v knižnej podobe. Keď spisovateľka v apríli predložila súdu dôkazné materiály, odmietla tvrdenia, že ide len o peniaze.
Zdroj : Webnoviny, Foto: TASR/AP

Kreslená Jo

1. srpna 2008 v 15:10 | emma

JKR: Dnešný svet nepotrebuje mágiu

24. července 2008 v 13:12 | emma
Joanne Kathleen Rowlingová zdôraznila počas svojho príhovoru na americkej univerzite Harvard dôležitosť predstavivosti.

"Na pretvorenie sveta nepotrebujeme mágiu. Všetku silu, ktorú potrebujeme, nesieme v sebe,"
uviedla. Autorka bestselleru Harry Potter o neľahkom osude čarodejníckeho učňa tiež poznamenala, že zo zlyhania je dôležité vyťažiť.

Rowlingovej následne udelil rektor univerzity Drew Gilpin Faust čestný doktorát z literatúry.

Hotelová izba ponesie meno J. K. Rowlingovej

22. července 2008 v 10:03 | emma
Vedenie hotela Balmoral v škótskom Edinburgu sa rozhodlo premenovať izbu, v ktorej dokončila J. K. Rowlingová rukopis záverečnej knihy Harry Potter a Dary smrti.

Izbu číslo 552 zrejme využijú len zámožnejší fanúšikovia, keďže nocľah v nej vyjde takmer na 1000 libier, teda 38 273 Sk. K príslušenstvu patrí aj mramorová busta, na ktorú napísala, že práve tu dokončila svoj príbeh o Harrym Potterovi. Autorka teraz dala hotelu súhlas, aby izba bola premenovaná na Apartmán J. K. Rowlingovej.

Nemenovaný zamestnanec hotela povedal: "Keď dokončila J. K. Rowlingová svoju knihu v tomto apartmáne, pomysleli sme si, že by to bolo milé oceniť. Izba zostala v rovnakom stave, ako keď v nej pani Rowlingová dopísala knihu."

Zdroj: Snitch Seeker

Rowlingová dostala Edinburgh Award

28. června 2008 v 13:10 | emma
Naša veľmi známa a obľúbená spisovateľka Joanne Kathleen Rowling získala ocenenie nesúce názov Edinburgh Award. Toto ocenenie dostávajú významní rodáci z mesta Edinburgh. Edinburgh je hlavné mesto Škótska (keby dakto nevedel). Ocenenie sa získava napríklad za vedu, písanie kníh, technológiu, maľby, prispievaním na charitu a pod.

Rowlingová medzi najlepšími vecami v Británii

25. června 2008 v 11:25 | emma
1.Fish and chips.
2.The Queen.
3.Old-fashioned pubs.
4.Sunday roast.
5.Red phone boxes.
6.Big Ben.
7.Cream teas.
8.The Beatles.
9.The pound.
10.Royal Family.
11.Buckingham Palace.
12.Shakespeare.
13.Blackcabs.
14.NHS.
15.James Bond.
16.Routemaster buses.
17.Cheddar Cheese.
18.The Houses of Parliament.
19.Manchester United.
20.Ant and Dec.
21.Stephen Fry.
22.Cornish Pasties.
23.Monty Python.
24.Tower of London.
25.Aston Martin.
26.BBC.
27.Stonehenge.
28.Cricket.
29.Wimbledon.
30.Glastonbury.
31.Camden Market.
32.Blackpool.
33.Mini Coopers.
34.JK Rowling.
35.Edinburgh Festival.
36.Scrumpy cider.
37.Concorde.
38.Yorkshire pud.
39.Queen's English.
40.Real ale.
41.Pimms.
42.Jaguar E-type.
43.David Bowie.
44.Prince Harry.
45.Harrods.
46.Ice cream vans.
47.The Red Arrows.
48.Margaret Thatcher.
49.Covent Garden.
50.Morris Dancers.
The Daily Star robil prieskum medzi 700 respondentmi, bol to zoznam 50. najlepších vecí a HP knihy sa dostali na 34.miesto.

Poviedka Rowlingovej v češtine

16. června 2008 v 16:54 | emma
Motorka zabočila za tmavý roh tak rychle, že oba policisté v hlídkovém voze jen hvízdli. Seržant Fisher prudce sešlápl brzdu svou obrovskou nohou, přesvědčený o tom, že chlapec, který seděl vzadu, musel spadnout na zem; ovšem motorka zabočila, aniž by kterýkoli z jezdců opustil sedadlo a s mrknutím zadního červeného světla zmizela v úzké uličce.
,,Tam je dostaneme!" zařval policista Anderson vzrušeně. ,,Je to slepá ulice!"
Fisher otočil volantem a zvýšil rychlost auta, sedřel polovinu laku z boku vozu, když se pokusil dostat se do melé uličky.
Tam, v náhle osvětleném prostoru, seděla jejich oběť, nehybná - po třičtvrtě hodině pronásledování konečně dopadená. Dva motorkáři byli uvězněni mezi vysokou zdí a policejním vozem, který teď stál směrem k nim jako vrčící predátor se svítícíma očima.
Mezi dvěřmi auta a zdí bylo tak málo místa, že bylo pro Fishera a Andersona velmi obtížné vůbec se z vozidla dostat. Zranilo to jejich důstojnost, když se jako krabi plahočili k darebákům. Fisher protáhl svoje velké břicho kolem zdi, utrhl si přitom knoflík od košile, a nakonec zády zlomil boční zrcátko.
,,Slezte z motorky!" zařval na culící se mladíky, kteří seděli v modrém světle, jako by si to užívali.
Udělali, jak jim bylo řečeno. Natočením zničeného zrcátka namířil Fisher světlo přímo na ně. Zdálo se, že jim není víc než 18. Ten, který řídil, měl dlouhé černé vlasy; svým drze vypadajícím zevnějškem Fisherovi nepříjemně připomínal bývalého přítele své dcery - kytaristu. Druhý hoch měl také černé vlasy, ale byly krátké a trčely do všech směrů; měl brýle a široce se zubil. Oba měli trička ozdobená velkým zlatým ptákem; nepochybný symbol toho, že patřili do nějaké ohlušující nemelodické rockové skupiny.
,,Nemáte helmy!" zaječel Fisher a ukázal na nezakryté hlavy obou chlapců. ,,Překročení povolené rychlosti a - a to značně!" (Ve skutečnosti byla zaznamenaná rychlost větší než rychlost, kterou podle Fishera mohla nějaká motorka vůbec cestovat.) ,,Dostatečný důvod, aby vás zastavila policie!"
,,Rádi se zastavíme na kus řeči," řekl chlapec v brýlích, ,,jen jsme zkoušeli -"
,,Nepokoušejte se z toho vymluvit - jste v obrovském průšvihu!" zavrčel Anderson. ,,Jména!"
,,Jména?" opakoval dlouhovlasý řidič. ,,Ehm - dobře, uvidíme. Tak třeba Wilberforce, Bathsheba... Elvendork..."
,,A co je na tomhle jménu hezké je, že ho můžete použít pro kluka i holku," přidal se chlapec v brýlích.
,,Aha, NAŠE jména, to jste myslel?" zeptal se ten první, když Anderson začínal vzteky prskat. ,,To jste měl říct hned! Tohle je James Potter a já jsem Sirius Black!"
,,Za okamžik vás humor přejde, vy malí drzí -"
Ale James ani Sirius mu nevěnovali pozornost. Náhle byli ostražití jako hlídací psi, hleděli za Fishera a Andersona přes střechu policejního vozu do tmavé uličky. Najednou nečekaným pohybem sáhli do svých kapes.
Oběma policistům se na okamžik zrychlil tep, když si představili pistole namířené na ně, ale v další minutě uviděli, že motorkáři nevytáhli nic než -
,,Paličky na bicí?" zasmál se Anderson. ,,Pravý pár vtipálků, co? Dobře, teď vás odvedeme na stanici a -"
Ale Anderson nedomluvil. James a Sirius zašeptali něco nepochopitelného a z paliček vystřelil paprsek světla.
Policisté se otočili kolem dokola a potom se podívali nahoru. Tři muži létali . opravdu LÉTALI - nad uličkou na košťatech - a v té samé chvíli se policejní auto začalo zvedat na zadní kola.
Fisherovi se podlomila kolema, tvrdě dosedl na zem; Anderson zakopl o Fisherovy nohy a dopadl vedle něj, když PRÁSK - BUM - KŘACH - uslyšeli, jak muži na košťatech narazili do auta a spadli na zem, zřejmě v bezvědomí, zatímco zlomené násady od košťat rachotily mezi nimi.
Motorka se znovu probrala k životu. Fisherova ústa zůstala otevřená, ale sebral všechnu sílu, aby se podíval zpátky na dva teenagery.
,,Mockrát děkujeme!" zvolal Sirius za bušení stroje. ,,Jsme vám opravdu vděční!"
,,Jo, rádi jsme vás poznali!" řekl James. ,,A nezapomeňte: Elvendork! Hodí se pro obě pohlaví!"
Země se otřásla a Fisher s Andersonem si v úleku zakryli uši rukama, jejich auta právě spadlo zpět na silnici. Teď pocházel všechen hluk z motorky. Když vzhlédli, nevěřili svým očím: motorka se zvedla do vzduchu a James se Siriusem mizeli noční oblohou, jejich zadní světlo za nimi pomrkávalo jako mizející rubín.

J. K. Rowling na zozname najvplyvnejších žien

31. května 2008 v 12:32 | emma
Prieskum zahŕňajúci 1000 britských respondentov odhalil, že spisovateľka J.K. Rowlingová sa nachádza na 3. mieste v rebríčku najvplyvnejších žien Veľkej Británie. Predbehli ju Margaret Thatcherová (Britská expremiérka) a Britská kráľovná, ktorá sa umiestnila na prvom mieste.

Prequel k Harrymu Potterovi

31. května 2008 v 12:30 | emma
Britská spisovateľka Joanne K. Rowling napísala prequel k svetoznámej sérii kníh o čarodejníkovi. Kniha, ktorej dej predchádza už známej histórii Harryho Pottera, sa však nedostane na pulty kníhkupectiev. Osemstostranový príbeh poslúži dobrým účelom - o mesiac ho vydražia na charitatívnej aukcii v Londýne. Do akcie s názvom Whats Your Story? sa okrem Rowling zapojilo ďalších 13 autorov, medzi ktorými sú viaceré známe mená. Pre dobrú vec zobral pero do ruky aj Nick Hornby, autor románov Futbalová horúčka alebo Ako na vec, či Irvine Welsh, ktorý napísal kultový Trainspotting a nemenej známu knihu Acid House. "Whats Your Story je stále vzrušujúcejšia akcia - všetky tie vynikajúce práce úžasných autorov a ilustrátorov, každý jeden je malé umelecké dielo, a teraz toto - prequel k Harrymu Potterovi," vyhlásil Gerry Johnson, manažér londýnskeho kníhkupectva Waterstone, ktoré aukciu organizuje. "Nikdy sme ani nesnívali, že J. K. Rowling by podporila niečo také skvostné a sme nekonečné vďační," dodal. Vydraženú čiastku dostane organizácia zaoberajúca sa poruchami učenia Dyslexia Action a britská pobočka medzinárodnej organizácie spisovateľov PEN, ktorá podporuje porozumenie prostredníctvom literatúry.

Nebude to po prvý raz, čo sa dielo J. K. Rowling dostane na aukciu. V decembri minulého roku vydražili knihu rozprávok Tales Of Beedle The Bard, ktorú vlastnoručne napísala a ilustrovala, za dva milióny libier (asi 92,5 milióna slovenských korún). Aukčný dom venoval peniaze charitatívnej organizácii, ktorá sa stará o deti v detských domovoch vo východnej Európe.

Zdroj: SITA

Biografiu ocenili

27. května 2008 v 15:16 | emma
San Diego Union-Tribune v CA zverejnila správu, že Bradley Steffens bol ocenený cenou Theodor S. Geisel Award za jeho biografiu o J.K. Rowlingovej, autorke kníh o Harrym Potterovi. J.K. Rowlingová bola ocenená cenou "The Best of the Best" na 14. Annual San Diego Book & Writing Awards ceremony.

Jej biografia vyšla vo vydavateľstve Lucent Books. Rowlingovej biografia je časťou novej série biografií od tohto autora, ktorý tiež napísal biografie Colina Powella, Tigera Woodsa a Christophera Reevea


Udeľovanie cien bolo sponzorované The San Diego Book Awards Association.

Syna J. K. Rowling už nezverejnia

8. května 2008 v 12:54 | emma
J. K. Rowling07.05.2008 18:58 - LONDÝN
Autorka známych kníh o Harrym Potterovi Joanne K. Rowling vyhrala súdny spor na zákaz publikovania fotografií, ktoré zobrazujú jej syna vo veku 18 mesiacov. Podľa autorky bolo po zverejnení fotografií v roku 2004 porušené právo na súkromie. Rowling uviedla, že podala žalobu, aby jej syn mohol vyrastať "oslobodený od neželaných vniknutí do súkromia".

Spisovateľka žalovala fotografickú agentúru Big Pictures pod priezviskom svojho manžela ako Joanne Murray. "Chápeme, že s úspechom Harryho Pottera vzrastie aj záujem médií a verejnosti o Joannine profesionálne aktivity a vystúpenia. Snažíme sa však poskytnúť našim deťom normálny život bez mediálneho záujmu," uviedli autorka a jej manžel Neil Murray vo vyhlásení. Zároveň poďakovali súdu za ochranu svojho syna.

"Ak dieťa neznámych rodičov môže očakávať, že jeho fotografie médiá nezverejnia, to isté platí aj pre dieťa známych rodičov," zdôvodnil sudca svoje rozhodnutie.

Agentúrna fotografia, ktorá vznikla v novembri 2004, zachytila Rowling, ako vozila svojho syna v kočíku na ulici v Edinburgu. Obrázok zverejnili noviny Sunday Express. Prípad sa vrátil pred sudcu po tom, čo Rowling minulý rok na súde neuspela.
Zdroj : TASR, Foto: TASR

Dokument o JKR už v novembri

22. dubna 2008 v 18:02 | emma
Americká ABC News v spolupráci s britskou produkčnou spoločnosťou pracuje na príprave nového dokumentárneho filmu o J.K.ROWLINGOVEJ . Tento dokument by mali tvoriť viaceré rozhovory, náhľady miest, ktoré inšpirovali jej postavy, ale aj časť z knižného turné, ktoré autorka uskutočnila pri príležistosti vydania 7. knihy.

Okrem toho by J. K. Rowlingová mala opäť načrtnúť ako pokračuje život Harryho a jeho priateľov v čarodejníckom svete. Americká televízna premiéra dokumentu je naplánovaná na november tohto roku.

Příběh o Potterovi je samé blábolení, řekl soudce Rowlingové

19. dubna 2008 v 11:49 | emma
Joanne Kathleen Rowlingová foto: ČTK/AP
/* <![CDATA[ */fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/430/124302-article-6h0rf.jpg', 'http://media.novinky.cz/430/124302-gallery-6h0rf.jpg', 400, 261, 594, 375, 'Joanne Kathleen Rowlingová','','');/* ]]> */
Britská spisovatelka J. K. Rowlingová si od amerického soudce, od něhož očekává zákaz neautorizované encyklopedie svého příběhu o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, nevyslechla právě přívětivá slova. Soudce Robert Patterson označil její práci za hatmatilku. Napsal o tom britský deník The Times.
18. 4. 2008 09:32 - NEW YORK
Rowlingová u newyorského federálního soudu žádá o zastavení publikace Lexikonu Harryho Pottera, encyklopedie postav, míst a kouzel z příběhů jejích knih.
Soudce Patterson si myslí, že by vydání encyklopedie nemuselo být na škodu. Řekl Rowlingové, že četl polovinu prvního dílu Harryho Pottera svých vnoučatům, ale v kouzelném světě v něm popsaném se nevyznal. Stránky byly zaplněny divnými jmény a slovy, které by v jakémkoliv jiném kontextu byly zmatečnými bláboly.
Rowlingová tvrdí, že obvykle podporuje knihy jiných autorů o jejích příbězích. Lexikon, který připravil 50letý někdejší knihovník Steven Vander Ark, prý ale jen vyplenil její prózu a znovu ji přetiskl.
Rozhodnutí soudu se v nejbližší době neočekává.

J. K. Rowling má zrejme začarovaný výstrih

14. dubna 2008 v 12:15 | emma
Vydavateľ Harryho Pottera Mark Hutchinson zakrýva J. K. Rowling padajúci dekolt.
12.04.2008
LONDÝN - Abrakadabra, prsia von! Spisovateľka J. K. Rowling (42) vyzerá, akoby sa stala obeťou mágie. Jej šaty odmietajú poslušnosť a nezakrývajú to, čo majú.
Ešteže na odovzdávaní knižných cien stál po jej boku pozorný britský džentlmen, ktorý spisovateľke podal pomocnú ruku. V Hollywoode však také šťastie nemala. Fanúšikovia Harryho Pottera v Los Angeles obdivovali v priamom prenose jej podprsenku. Nabudúce by si Joan mala pribaliť čarovnú paličku. Alebo zmeniť krajčírku.

J. K. Rowling prednáša deťom o Potterovi. Netuší, že vystavuje aj dekolt..... ups, čo sa to deje...... malý moment, hneď budeme pokračovať.

J. K. Rowling si prevzala cenu za výnimočný prínos

11. dubna 2008 v 16:32 | emma
BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) - Autorke knižnej série o kúzelníckom učňovi Harrym Potterovi, J. K. Rowling odovzdali na Galaxy British Book Awards v Londýne cenu za výnimočný prínos. Spisovateľka sa tak zaradila medzi svojich kolegov ako Ian McEwan, afganský románopisec Khaled Hosseini a herec Ewan McGregor. Rowling ocenil prostredníctvom video odkazu aj premiér Gordon Brown za jej prácu, ktorú "číta celá krajina". Politik takisto pochválil aj jej "tichú" podporu charity. Oblečená v ružových šatách, Rowling poďakovala za to, že jej odovzdali cenu za výnimočný prínos než za ten celoživotný. Ako podľa internetovej stránky spoločnosti BBC dodala, jej kariéra sa ešte ani zďaleka neblíži ku koncu.
Galaxy knihou roku sa stal McEwanov román Na pláži, ktorý je takisto nominovaný aj na Booker Prize. Autora Pokánia takisto vymenovali za najlepšieho spisovateľa roka Reader's Diges. Hosseini, ktorý napísal knihu Majster šarkanov sa tešil z ocenenia za román A Thousand Splendid Suns. Za autobiografiu roka vymenovali memoáre komika Russela Branda, My Booky Wook. McGregor a jeho kamarát Charley Boorman si prevzali cenu určenú pre literatúru faktu za Long Way Down - knihe založenej na ich televíznom seriáli, ktorý sledoval ich cestu na motorkách z Veľkej Británie do Južnej Afriky.
SITA

_________
FOTO: archiv

Štvrtok 10. apríla 2008

Joanne s manželom?

28. března 2008 v 15:16 | emma

S knihou HP4

28. března 2008 v 15:15 | emma

S knihou HP6

28. března 2008 v 15:14 | emma

Joanne s metlou

28. března 2008 v 15:11 | emma
Nevyzerá, že by zametala:-)

Autorka Harryho Pottera zvažovala sebevraždu

24. března 2008 v 13:57 | emma
Autorka příběhů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, Britka Joanne Kathleen Rowlingová, přiznala, že v minulosti přemýšlela o sebevraždě. Zabít se chtěla po rozpadu prvního manželství, kdy byla bez prostředků a sama se starala o malou dceru Jessiku. Řekla britskému listu Sunday Times.
23. 3. 2008 17:03 - LONDÝN
Rowlingová (42), nyní jedna z nejbohatších žen planety, po odchodu od manžela žila s dítětem v malém bytě v Edinburghu. Neměla ani na nájem, na který si půjčila 600 liber (při dnešním výhodnějším kurzu asi 21 000 korun).
"Měla jsem skutečné myšlenky na sebevraždu, ne jen takové ty pocity, že se cítím mizerně. Padla jsem na dno," přiznala spisovatelka. "Ten, kdo mne donutil vyhledat pomoc, byla zřejmě moje dcera. Řekla jsem si, že to nemůže být správné vychovávat ji v takovém stavu," dodala.
S depresemi a potížemi se pak svěřila odborníkům. Následoval začátek psaní ságy o Potterovi, která byla od té doby přeložena do 64 světových jazyků a dočkala se i filmového zpracování.
Prvním manželem Rowlingové byl portugalský televizní reportér Jorge Arantes. Dcera Jessica se narodila v roce 1993. Rowlingová se s dítětem vrátila z Portugalska do Skotska ještě před rozvodem. První kniha o Harrym Potterovi vyšla v roce 1996.
V roce 2001 se Rowlingová vdala za anesteziologa Neila Murraye. Má s ním dvě děti, syna Davida (2003) a dceru Mackenzie (20
zdroj:novinky.cz
 
 

Reklama